BG Thinker statue at Bowling Green State University (2001 NSC)

About

What is PACE?
PACE Organization
PACE Charter


NSC

PACE NSC Rules (2008)
How to Qualify
Qualified Teams
Affiliated Tournaments
Champions and All-Stars
PACE NSC Records
PACE NSC Archive Page

Ben Cooper

Academic Ambassador Award


    The following is the final order of finish for the 2009 PACE NSC. Final statistics may be found here.

    1st - Charter School of Wilmington's first team
    2nd - State College Area High School's first team
    3rd - Georgetown Day School's first team
    4th - Maggie L. Walker Governor's School for Government and International Studies's first team
    5th - Hunter College High School's first team
    6th - Stow-Munroe Falls High School
    7th - Walter Johnson High School
    8th - Paul M. Dorman High School's first team
    9th - Rancho Bernardo High School
    10th - Thomas Jefferson High School for Science and Technology's first team
    11th - Walton High School
    12th - James Monroe High School
    13th - Detroit Catholic Central High School
    14th - Brookwood High School
    15th - Chaska High School
    16th - Southside High School's first team
    17th - Chattahoochee High School
    18th - Rockford Auburn High School
    19th - Walt Whitman High School
    20th - Gonzaga College High School
    21st - Paul M. Dorman High School's second team
    22nd - Hunter College High School's second team
    23rd - Carbondale High School
    24th - Paul Laurence Dunbar High School's second team
    25th - Bellaire High School's first team
    26th - Raleigh Charter High School
    27th - New Trier High School
    28th - Kellenberg Memorial High School's first team
    29th - Loyola Academy's first team
    30th - duPont Manual High School
    31st - Thomas Jefferson High School for Science and Technology's second team
    32nd - Paul Laurence Dunbar High School's first team
    33rd - Cosby High School
    34th - John T. Hoggard High School
    35th - State College Area High School's second team
    36th - Half Hollow Hills West High School
    37th - Maggie L. Walker Governor's School for Government and International Studies's second team
    38th - Paul M. Dorman High School's third team
    39th - Shady Side Academy
    40th - Southside High School's second team
    41st - Kellenberg Memorial High School's second team
    42nd - Seton Hall Preparatory School
    43rd - Charter School of Wilmington's second team
    44th - Charter School of Wilmington's third team
    45th - Caesar Rodney High School
    46th - Bellaire High School's second team
    47th - Saint Viator High School
    48th - Central High School
    49th - Northmont High School
    50th - Thomas Jefferson High School for Science and Technology's third team
    51st - Blake High School
    52nd - James W. Robinson, Jr. Secondary School
    53rd - Lewis County High School
      note: Lewis County High School left after their seven preliminary rounds and forfeited the first three rounds of the playoffs. They were replaced by a scab team for the final four playoff rounds.
    54th - Tippecanoe High School
    55th - Scab team #1
      note: Eastside High School was scheduled to participate in the event but were not able to attend
    56th - Loyola Academy's second team
    57th - Winfield High School
    58th - Georgetown Day School's second team
    59th - Peninsula High School
    60th - Scab team #2
      note: Pikeville High School was scheduled to participate in the event but were not able to attend
    61st - Rocky Mount High School
    62nd - Breathitt County High School
    63rd - Bridgeport High School
    64th - Johnston County High School